De verschillende onderdelen van een WKO-installatie werken ingenieus met elkaar samen. Dit wil je natuurlijk graag zo houden. Goed onderhoud is essentieel. Joost Kiefte – Verkoop Service & Onderhoud – vertelt wat je kunt verwachten.
Wat is de gemiddelde levensduur van een WKO-installatie?
“Je kunt uitgaan van ongeveer vijftien jaar. Pompen en andere draaiende onderdelen gaan wat minder lang mee, tussen de tien en vijftien jaar. Als je pech hebt, is een installatie eerder aan vervanging toe en als je geluk hebt, doe je er langer mee. Alles staat of valt natuurlijk met goed onderhoud.”
Wat raad je aan als het gaat om de controle van alle belangrijke onderdelen?
“Laat elke vijf jaar de onderdelen goed controleren en reinigen. Blijkt de isolatieweerstand te laag? Dan is het slim om het systeem te laten reviseren of vervangen. Bij bronpompen is het meestal voordeliger om ze te vervangen dan te reviseren. We adviseren dan vaak om meteen de frequentieregelaar te vervangen, want als die minder goed gaat werken, heeft dat ook een negatief effect op de bronpomp. Bovendien staat de techniek niet stil, dus je profiteert dan niet alleen van een veiligere aansturing van de pomp, maar ook van een efficiëntere werking. Het is ook aan te raden om iedere vijf tot tien jaar software-updates door te voeren.”
En wat is slim om te doen als je een systeem vijftien jaar in gebruik hebt?
“Dan is het meestal verstandig om het complete systeem te vervangen.Dat zijn bijna alle technische componenten behalve de bron(nen) zelf. Dan profiteer je van een betere energie-overdracht, de nieuwste apparatuur en een beter rendement.”

Aan de Fokke Simonszstraat in Amsterdam hebben we, in opdracht van Prosperity bv, een bronpomp vervangen. De oude pomp wordt gereviseerd en plaatsen we terug als reserve. Handig als een van de pompen voor revisie vervoerd moet worden, of als het wachten op een nieuwe pomp – vanwege de levertijd – geen optie is.

In opdracht van BASE Investments zijn we bij Brivec in Oosterwolde bezig met het vervangen van de bronpompen van het 22 jaar oude GT15-systeem.

Aan de Zernikedreef in Leiden geven we – in opdracht van SPIE – extra aandacht aan de bronpompen, die een verslechterde werking laten zien. We gaan nieuwe technieken inbouwen – ook in de wisselaar – om het systeem weer effectief te laten draaien.